Babesia

Wprowadzenie

Babesia jest chorobą jak malaria pasożytniczą, zwana również "piroplasmoza", która infekuje krwinki czerwone. Naukowcy uważają, że Babesia microti jest najczęstszą piroplasmozą zakażania ludzi, ale zidentyfikowali ponad dwadzieścia piroplasmoz przenoszonych przez kleszcze. Oprócz transmisji przez kleszcza, Babesia mogą być przekazywane z matki na płód lub poprzez transfuzję krwi zanieczyszczonej. Obecnie większość banków krwi nie monitoruje jaką pobrało krew dla potrzebujących.
Pierwszy przypadek babeszjozy odnotowano w roku 1969. Od końca 1980 roku, choroba rozprzestrzeniła się. Przypadki odnotowano także w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Objawy

Objawy babeszjozy są podobne do choroby z Lyme, lecz babeszjoza częściej rozpoczyna się wysoką gorączką i przeziębieniem. 

Do objawów choroby, które mogą się pojawić w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni, należą:


  • apatyczność – zwierzę staje się osowiałe, nie cieszy się np. ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
  • brak apetytu – zwierzę nie chce jeść, ani pić (jeśli występuje temperatura zwierzę będzie pić dużo płynów),
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysoka gorączka, dochodząca do 40–41 °C,
  • wymioty, biegunka (często z domieszką krwi), gazy,
  • zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej,
  • problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
  • niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Jak rozwija się infekcja? 
Pacjenci mogą odczuwać zmęczenie, ból głowy, zalanie potem, bóle mięśni, ból w klatce piersiowej, ból biodra i duszność ( "głód powietrza"). Babeszjoza jest często tak łagodna, że prawie niezauważalna, ale może stanowić zagrożenie dla życia ludzi bez śledziony, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym. Komplikacje obejmują bardzo niskie ciśnienie krwi, zaburzenia czynności wątroby, ciężką niedokrwistość hemolityczną (rozbicie czerwonych krwinek) oraz niewydolność nerek.

Diagnostyka I Leczenie

Babesia (niebieskie plamy) na czerwonych krwinek
Czasami Babesia można wykryć we krwi pod mikroskopem. Jednakże sposób ten jest niezawodny tylko w pierwszych dwóch tygodniach po zakażeniu. Testy komercyjne obecnie wykrywają tylko dwa szczepy Babesia i istnieje prawdopodobieństwo, że wiele szczepów jeszcze zostanie odkryte. 
Test PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy) wykrywa Babesia DNA we krwi. 
Test FISH (fluorescencyjna hybrydyzacja in situ) może wykryć rybosomu RNA Babesia w cienkich rozmazu krwi. 
Laboratorium może również wykonać badanie krwi pacjenta na przeciwciała przeciwko Babesia. Może to być konieczne do uruchomienia kilku różnych badań, ale wyniki negatywne, nie powinny być wytycznymi w celu wykluczenia leczenia.
Babeszjoza leczy się zazwyczaj kombinacją leków przeciw malarii i antybiotyków. Czasem po leczeniu występują nawroty i lek musi być wycofany.

Prześlij komentarz

CodeNirvana
© Copyright Mały kleszcz Published.. Blogger Templates
Back To Top